Podsłuch telefoniczny

Oficjalny i nieoficjalny podsłuch linii telefonicznych jest rozpowszechniony. W USA dla przykładu istnieje prawo „Communications Assistance For Law Enforcement Act (CALEA)”, które zezwala, aby cała komunikacja telefoniczna oraz VoIP mogła być podsłuchiwana oraz nagrywana przez agencje federalne i wywiadowcze.

Dwie główne firmy telekomunikacyjne w Stanach Zjednoczonych – AT&T i Verizon mają podpisane umowy z FBI, dzięki którym służby federalne mają zapewniony łatwy dostęp do rozmów telefonicznych, zarówno tych nagrywanych jak i w czasie rzeczywistym, w zamian otrzymują 1,8 mln dolarów rocznie. Pomiędzy 2003 i 2005 rokiem FBI wysłało ponad 140 000 listów narodowego bezpieczeństwa do firm telekomunikacyjnych, aby te dostarczyły informacje o historii rozmów telefonicznych oraz internetowych swoich konsumentów. Około połowy z nich dotyczyło informacji o obywatelach USA.

podsłuchiwanie rozmów telefonicznych

Kto to podsłuchuje?

Ludzie wcale nie są potrzebni, aby prowadzić podsłuch rozmów. Oprogramowanie „rozpoznawanie mowy” zapisuje przechwytywany dźwięk rozmów w postaci plików tekstowych, które są automatycznie przeszukiwane przez wyspecjalizowane narzędzia analityczne np. IAO rozwijane przez państwową agencję DARPA, czy komercyjne Verint, Narus, które szukają tekst pod kątem określonych słów czy fraz i następnie decydują czy powiadomić agenta.

Telefonia komórkowa

Telefony komórkowe również są wykorzystywane do gromadzenia danych. Lokalizacja geograficzna telefonu komórkowego (a zarazem osoby, która go posiada) może być bardzo łatwo określona przy użyciu techniki zwanej multilateracją, która wylicza czas potrzebny do przemierzenia sygnału od stacji bazowej do aparatu telefonicznego. Pojawiły się liczne spory w USA, które dotyczną legalności tych technik oraz potrzeby nakazu sądowego, aby wykonywać taką geolokalizację.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o