Namierzanie telefonu przez Internet

Po przedstawieniu metod oraz zasady namierzania telefonów komórkowych w poprzednim artykule Namierzanie telefonu komórkowego chciałbym przedstawić najprostszą metodę lokalizacji telefonu komórkowego. W 2009 roku Google uruchomiło usługę Google Latitude. Początkowo usługa była dostępna jako mobilny serwis Map Google, ale w październiku 2010 roku uruchomiono ogólnodostępną wersję.

Namierzanie telefonu

Google współrzędneGoogle Latitude (po polsku Google Współrzędne) umożliwia udostępnianie swojej aktualnej lokalizacji naszym znajomym. Korzystając z naszego konta Google, można aktywować nową usługę, a następnie zaprosić znajomych do serwisu. Po zaakceptowaniu zaproszenia przez wybrane osoby, ich profil ze zdjęciem pojawi się na mapie Google. Oprócz możliwości zdobycia informacji o lokalizacji znajomych Google Latitude pozwala na przeglądanie historii naszej pozycji, a także dodawanie aplikacji. Przydadzą się one na przykład do zamieszczania informacji o swoich współrzędnych na blogu czy w Google Talk.

Zasada działania

Aplikacja wykorzystuje głównie system nawigacji satelitarnej GPS. Współrzędne geograficzne odbierane przez moduł GPS są przesyłane na serwer Google wykorzystując połączenie internetowe w telefonie (GPRS, WiFi lub inne). Latitude może również działać na urządzeniach nie posiadających odbiornika GPS. Do ustalenia pozycji wykorzystywana jest wtedy triangulacja względem przekaźników telefonii komórkowej, co oznacza że uzyskujemy znacznie mniejszą dokładność naszej pozycji. Ostatnią metodą wyznaczania naszej pozycji jest wykorzystanie samego połączenia WiFi. Google Latitude znając nasze IP ustala pozycje na jego podstawie. Dokładność tej metody może być różna, czasami dokładność sięga do kilometra, czasem zdarzy się całkowita niezgodnośc pozycji.

Obsługiwane urządzenia

– Urządzenia z systemem Android i aplikacją Mapy Google w wersji 3.0 lub nowszej.
– Urządzenia iPhone oraz iPod touch (za pośrednictwem przeglądarki Safari, wymaga systemu operacyjnego iPhone w wersji 3.0 lub nowszej).
– Większość kolorowych urządzeń BlackBerry.
– Większość urządzeń z systemem Windows Mobile 5.0 lub nowszym. Uwaga: niektóre urządzenia z systemem Windows Mobile nie obsługują wykrywania lokalizacji na podstawie identyfikatora stacji bazowej sieci komórkowej.
– Większość urządzeń z systemem Symbian S60.
– Niektóre urządzenia firmy Sony Ericsson.Lokalizowanie telefonu komórkowego

Prywatność

Aby zapewnić użytkownikom pełną kontrolę, to od nich zależy, czy, jak i kiedy zechcą być lokalizowani. Po uruchomieniu serwisu, można w każdej chwili „ukryć” się przed wybraną osobą lub wszystkimi kontaktami na raz. Można również w każdej chwili całkowicie wyłączyć usługę lub też dostosować ustawienia prywatności tak, aby udostępniać o sobie tylko tyle informacji, ile chcemy.

Komentarz od inwigilacja24.com

Czy na pewno chcemy udostępniać Google naszą pozycję? Zastanówmy się co już Google o nas wie: wszystko czego szukamy w Internecie, przechowuje naszą pocztę elektroniczną, zawartość dokumentów w Google Docs itd. Czy przyszła teraz kolej żeby Google wiedział gdzie się obecnie znajdujemy? Co będzie w przyszłości?

6
Dodaj komentarz

4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wypadek w pracy

Poleciłem Twojego bloga mężowi, jest naprawdę dobry. Poruszane w nim tematy, mimo, że z niektórymi opiniami się nie zgadzam, są ogólnie rzecz biorąc bardzo interesujące.

To małżeństwa homoseksualne są już w RP dozwolone??

qwertz

niestety 🙁

Marek

Dobry blog.
Warto przeczytać

krzycho

bardzo ciekawe jak sprawdzić swoj telefon pod tym kontem

mariobros

Zlece znalezienie zgubionego samsunga s 3!!!!!!! za kase oczywiście