Satelity w inwigilacji

Inwigilacja satelitarna polega na gromadzeniu danych (najczęściej zdjęć) przy użyciu satelit krążących wokół naszej planety. W USA satelity używane przez wojsko są wykorzystywane przez agencje federalne do obserwacji i kontroli obywateli.

Satelity i samoloty zwiadowcze są w stanie poprzez warstwę chmur wykryć ślady substancji chemicznych oraz identyfikować obiekty w budynkach i podziemnych bunkrach. Możliwości takich satelit znacznie przekraczają nasze wyobrażenia, najczęściej myśląc o zdjęciach satelitarnych przypominamy sobie Google Earth i zdjęcia na których możemy rozpoznać własny samochód, a nawet pojedynczych ludzi. Wojskowe satelity mogą fotografować każdy zakątek naszej planety z rozdzielczością dużo przewyższającą fotografie w Google Earth, a na dodatek można przy ich użyciu na żywo oglądać obraz wideo obszaru nad którym obecnie się znajduje. Czy doczekamy się kiedyś podglądu na żywo każdego kawałka Ziemii? Świat na żywo w Google Earth

GPS

Urządzenia GPS również mogą przyczyniać się do rozwoju inwigilacji. Informacje zbierane o ruchach pewnej osoby czy przedmiotu mogą utworzyć mapę miejsc w których dana osoba lub przedmiot najczęściej się znajduje. W Stanach Zjednoczonych używanie urządzeń śledzących GPS (instalowanych u podejrzanego) przez władze jest określone w 4 Poprawce Konstytucji USA. Policja w większości przypadków potrzebuje nakazu sądowego, aby takich urządzeń używać bez wiedzy osoby obserwowanej.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o