Na żywo z satelity w Google Earth

Już w niedalekiej przyszłości usługa Google Earth może oferować podgląd na żywo wydarzeń sportowych, imprez masowych czy nawet ruchu drogowego.

Podgląd Ziemii na żywoNaukowcy z politechniki w stanie Georgia opracowali metody, które pozwolą na uzupełnienie zdjęć satelitarnych Ziemii (np. Google Earth bądź Microsoft Virtual Earth) o treści dynamiczne pozyskane z obrazów wideo. Celem takiego działania jest przekaz w czasie rzeczywistym obrazu z kamer naniesionego na mapę. Dzięki wykorzystaniu przekazów z kamer (czasami kilka ujęć z jednego miejsca) interesujące miejsca wydarzeń ożyją na mapie.

Już teraz należy zacząć zastanawiać się jakie to może mieć skutki w przyszłości. Dopóki opracowywany system będzie wykorzystywany w celach transmisji obrazu imprez masowych czy wydarzeń sportowych wszystko wydaje się być w porządku. Ale co będzie gdy wraz ze wzrostem ilości kamer dostępnych na mapie będzie można podglądać ulice miast, miejsca wypoczynku czy nawet wnętrza centrów handlowych?

Przebieg procesu wzbogacania map o treści dynamiczne

Świat na żywo

Film prezentujący możliwości nowych metod wizualizacji

3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
patrol

a kiędy ten system wejdzię???

Marek

To mogłoby być całkiem ciekawe, takie oglądanie na żywo tego, co się dzieje w dowolnym miejscu na Ziemi. Myślę, że takie coś już istnieje, tylko nie jest podane do publicznej wiadomości, a uprawnionym do takiej obserwacji może być jedynie armia USA. Nie wiem, czy filmowa fikcja jest tylko fikcją, czy to już jest wdrożone? Jakby jednak nie spojrzeć, to każda filmowa fikcja z filmów Sci-Fi jest stopniowo wdrażana do naszego życia. Jeszcze nie tak dawno snuto w filmach marzenia o przeźroczystych ekranach i manualnym przesuwaniu obrazu i oto dziś mamy takie ekrany, a nawet więcej, całe urządzenia, które posiadają niezwykłe… Czytaj więcej »

Marek Ubogi

Tak powinno być już dawno. Mało tego, to powinna być możliwość rejestracji tego, co się dzieje w różnych miejscach. Z pewnością wojsko ma dostęp do przekazów na żywo, ale jest to ogólnie niedostępne. Z jednej strony ułatwiłoby pracę, np., służb ratunkowych, umożliwiło inwigilację osób związanych z terroryzmem a z drugiej strony niebezpieczne, ponieważ grupy przestępcze mogłyby wykorzystywać to do przestępczej działalności. I tak źle i tak nie dobrze. Należałoby rozważyć płynące z tego korzyści i negatywne skutki. Myślę jednak, że tych pozytywnych byłoby więcej?