ECHELON

Czym jest ECHELON? Do czego służy? Do kogo należy?

ECHELON jest największą na świecie siecią wywiadowczą, która służy do zbierania i analizowania danych w kanałach komunikacyjnych. Należy do 5 sygEchelon bazanatariuszy umowy UK-USA o bezpieczeństwie: Austrialia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i USA. System został ujawniony przez Duncana Campbella w 1988 roku na łamach magazynu „New Statesman”, a następnie dokładniej opisany przez Nickiego Hagar w „Secret Power” w roku 1996. Istnienie ECHELONu zosało oficjalnie potwierdzone w raporcie Parlamentu Europejskiego.

Według badań komitetu Parlamentu Europejskiego, który zajął się sprawą inwigilacji w 2000 roku ECHELON ma możliwości przechwytywanie i inspekcji zawartości rozmów telefonicznych, faxów, e-maili, ruchu internetowego i innych transmisji danych prowadzonych przez globalne metody komunikacji włączając w to transmisje satelitarne. Autor raportu James Bamford opisuje ECHELON jako system kontroli przekazów telekomunikacyjnych trasmitowanych różnymi środkami przekazu.”Wszystkie rozmowy telefoniczne, faxy oraz przesyłane e-maile na terenie Europy są przechwytywane przez agencję NSA. Ich transfer odbywa się poprzez strategiczny węzeł w Londynie, a następnie satelitarną drogą do Fort Meade w Maryland poprzez kluczowy węzeł w Menwith Hill” – cytat raportu PE.

Schemat satelit w systemie ECHELON
„Rezultaty naszych badań potwierdzają moje przekonania, że operacje agencji wywiadowczych USA stanowią poważne zagrożenie dla suwerennowści, praw człowieka i interesów handlowych Europy. Ludzie walczący dla wolności i praw człowieka nie brali wcześniej pod uwagę systemu inwigilacji na tak wielką skalę.” – cytat Davida Bowe, członka PE

Analiza danychAnalizą danych przechwyconych przez system ECHELON zajmuje się system komputerowy pod nazwą DICTIONARY. Jego zadaniem jest przeszukiwanie treści danych pod kątem określonych kombinacji nazw, dat, miejsc, słów itd. DICTIONARY posiada swoją bazę wcześniej ustalonych podejrzanych terminów, osób czy miejsc z których dane połączenia jest nawiązane. Do danych, które pasują do wzorca dołączany jest numer ID, data, źródło oraz cel transmisji, a następnie są one przesyłane do dalszej kontroli (np. przez agenta).

Możliwości przechwytywania komunikacji zależą od użytego medium: fale radiowe, przekaz satelitarny, mikrofale, telefonia komórkowa oraz światłowody i zwykłe połączenia kablowe. Podczas II wojny światowej i w latach 50-tych fale radiowe wysokiej częstotliwości (krótkie) były najczęściej używane w zastosowaniach militarnych i komunikacji dyplomatycznej. Jako że ich zasięg był dosyć duży, mogły być podsłuchiwane w oddalonych od źródła lokalizacjach. Początki geostacjonarnych satelit sięgają lat 60-tych i już wtedy trwały dyskusje o możliwościach podsłuchu nowego medium w skali światowej. Raport Parlamentu Europejskiego stwierdza: „Jeśli UK-USA posiada kilka działającyh baz przechwytujących w istotnych regionach świata, to w zasadzie może przechwytywać większość, jeśli nie całość przeprowadzanych rozmów telefonicznych i transmisji danych.”

Mapa systemu ECHELON

Rola satelit jako połączeń punkt-punkt w dużej mierze została uzupełniona (i zastąpiona) przez połączenia światłowodowe, które są bardziej niezawodne i zapewniają wysoką przepustowość. W 2006 roku, aż 99% światowych długodystansowych transmisji odbywało się drogą światłowodową. Odsetek międzynarodoECHELONwej komunikacji przekazywanej przy pomocy satelit znacznie zmalał przez ostatnie lata i obecnie w Środkowej Europie wynosi około 0,4 do 5%. Takie połączenia najczęściej są wykorzystywane w krajach słabiej rozwiniętych, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury (z powodów finansowych lub niedogodnej lokalizacji).

Nazwa ECHELON Margaret Newsham zatrudniona w Lockheed Martin pracowała przy konfiguracji i instalacji części oprogramowania dla systemu ECHELON w latach 1974-1984 w Sunnyvale, USA i Menwith Hill, Wielka Brytania. Według niej nazwa systemu pochodzi od nazwy sieci komputerowej NSA. Oprogramowanie nosiło nazwy SILKWORTH i SIRE.

Lista prawdopodobnych baz przechwytujących (wg. raportu PE):– Menwith Hill (Yorkshire, UK) Pokaż na mapie

– Australian Defence Station (Geraldton, Western Australia) Pokaż na mapie

– Misawa Air Base (Japan) Pokaż na mapie

– GCHQ Bude, GCHQ CSO Morwenstow, (Cornwall, UK) Pokaż na mapie

– Pine Gap (Northern Territory, Australia – close to Alice Springs) Pokaż na mapie

– Sugar Grove (West Virginia, US) Pokaż na mapie

– Yakima Training Center (Washington, US) Pokaż na mapie

– GCSB Waihopai (New Zealand) Pokaż na mapie

Inne możliwe bazy:– Ayios Nikolaos (Cyprus – UK) Pokaż na mapie

– Buckley Air Force Base (Aurora, Colorado, US) Pokaż na mapie

– Fort Gordon (Georgia, US) Pokaż na mapie

– Guam (Pacific Ocean, US) Pokaż na mapie

– Kunia (Hawaii, US) Pokaż na mapie

– Leitrim (south of Ottawa, Ontario, Canada) Pokaż na mapie

– Lackland Air Force Base, Medina Annex (San Antonio, Texas, US) Pokaż na mapie

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Knnapikjaroslaw1@gmail.com

Potrzebuje pomocy aby znaleźć osobę na której mi zależy jest chora martwię się ale pomocy widzę że nie otrzymam a policja czy jaka kolwiek inna instytucja zanim wypełni dokumenty to zdążę sam odnaleźć tą osobę szkoda że nie mogę ną nikogo liczyć