Czipowanie pracowników firm w Wielkiej Brytanii

Największa brytyjska organizacja pracodawców i główny organ związków zawodowych wyraziły niepokój w związku z perspektywą wprowadzenia przez brytyjskie firmy mikrochipów RFID w celu poprawy bezpieczeństwa.

mikrochip do wszczepienia
Jeden z pracowników BioHax International trzymający mikrochip. Źródło: James Brooks/AP

Brytyjska firma BioTeq, która oferuje implanty dla firm i osób fizycznych, zainstalowała już 150 takich podskórnych chipów w Wielkiej Brytanii.

Drobne czipy, wszczepione w ciało pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym, są podobne do tych u zwierząt domowych. Pozwalają otworzyć drzwi, wejść do biura lub uruchomić samochód machnięciem ręki, a mogą także przechowywać dane medyczne.

Inna szwedzka firma Biohax również oferuje ludzkie implanty chipowe wielkości ziarna ryżu. Biohax prowadzi rozmowy z kilkoma brytyjskimi firmami prawnymi i finansowymi na temat wyposażania swoich pracowników w mikroczipy, w tym jednej dużej firmy zatrudniającej setki tysięcy pracowników!

Obawy przed technologią chipowania ludzi

Konfederacja na rzecz przemysłu w UK (CBI), która reprezentuje 190 000 brytyjskich firm, wyraziła swoje obawy dotyczące tej perspektywy.Rzecznik CBI powiedział: „Chociaż technologia zmienia sposób, w jaki pracujemy, ta technika powoduje wyraźne niezadowolenie. Firmy powinny koncentrować się na raczej najbliższych priorytetach i koncentrować się na angażowaniu swoich pracowników. ”

Kongres Związków Zawodowych (TUC) obawia się, że pracowników można zmusić do wszczepienia mikroczipów. Sekretarz generalny Frances O’Grady powiedział: „Wiemy, że pracownicy są już zaniepokojeni faktem, że niektórzy pracodawcy używają technologii do kontroli i mikrozarządzania, zmniejszając prawo ich pracowników do prywatności”.

„Mikrochipowanie dałoby szefom jeszcze więcej władzy i kontroli nad swoimi pracownikami. Wiąże się to z oczywistym ryzykiem, a pracodawcy nie mogą ich odsuwać na bok ani naciskać na pracowników. ”

Steven Northam, założyciel i właściciel firmy BioTeq z siedzibą w Hampshire, powiedział Guardianowi, że większość spośród 150 implantów dotyczy osób fizycznych, podczas gdy niektóre firmy finansowe i inżynieryjne wszczepiły chipy swoim pracownikom.

 

Po lewej: wszczepianie mikrochipu pod skórę ręki, po prawej: otwieranie drzwi przy pomocy podskórnego chipu Źródło: Janus Engel, Fortune Magazine.

 

Mikrochipy kosztują od 70 do 260 funtów na osobę. Sam założyciel firmy Northam i wszyscy dyrektorzy BioTeq oraz jedna z jego innych firm, IncuHive poddali się wszczepieniu mikroczipów.

Jowan Österlund, założyciel Biohax i były artysta body piercing, powiedział Telegraph, że jego mikroczipy, które kosztują 150 funtów każdy, mogą pomóc firmom finansowym i prawnym poprawić bezpieczeństwo. „Firmy te mają poufne dokumenty, z którymi mają do czynienia. Mikrochipy pozwoliłyby im na wprowadzenie ograniczeń dla każdego. ”

W zeszłym roku Three Square Market z siedzibą w Wisconsin współpracował z Biohax i stał się pierwszą firmą w USA, która dobrowolnie wszczepiła mikroczipy swoim pracownikom.

KPMG, jedna z czterech dużych firm księgowych, powiedziała, że ​​nie planuje mikrochipów dla swoich pracowników i „w żadnym wypadku nie rozważy tego rozwiązania”.

Inne firmy księgowe EY i PwC również oświadczyły, że nie rozważą mikrochipowania swoich pracowników. Deloitte odmówił komentarza.

Według strony internetowej, Biohax planuje otworzyć biuro w Londynie. Twierdzi, że 4000 osób ma już wszczepione mikroczipy, głównie w Szwecji. Współpracuje z państwową szwedzką firmą kolejową Statens Järnvägar, aby umożliwić swoim pasażerom podróżowanie za pomocą implantów chipowych zamiast biletów kolejowych.

Źródło: https://www.theguardian.com

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o