RFID – zasada działania

W 1973 roku Mario Cardullo opatentował technologię RFID; pasywny radionadajnik z pamięcią.

Urządzenie nie potrzebowało własnego zasilania, energię czerpało z odbieranych fal; zapretagzentowane w 1971 roku władzom Nowego Jorku i innym potencjalnym użytkownikom jako transponder z 16 bitową pamięcią. Główny obszar zastosowań miał obejmować transport (opłaty za przejazdy, identyfikacja pojazdów, monitorowanie wydajności pojazdów).

Obecnie technologia RFID uległa znaczącej miniaturyzacji, co pozwoliło na jej implementację w codziennych zastosowaniach. Dla przykładu w 2009 roku naukowcy z Bristol University przykleili mikrotranspondery RFID mrówkom w celu badania ich zachowań. Obecnie najmniejsze chipy RFID mają rozmiary 0,05mm x 0,05mm produkcji Hitachi. Miniaturyzacja nadajników ma jednak swoją wadę – ograniczenie odległości, z której można tag RFID odczytać, jest to ograniczenie wynikające z zasad fizyki, którego nie da się przeskoczyć.

Na cały system RFID składają się 3 podstawowe elementy:
-identyfikator (tag, transponder, etykieta)
-czytnik
-oprogramowanie komunikacyjne i użytkoweSchemat znacznika RFID

Aby całkowicie zrozumieć działanie technologii RFID należy mieć rozumieć podstawy komunikacji radiowiej. RF (Radio Frequency) – komunikacja odbywa się poprzez transmisję danych (w postaci analogowej bądź cyfrowej) poprzez fale elektromagnetyczne. Poprzez generowanie przez źródło (nadajnik) określonej fali elektromagnetycznej możliwe jest jej odebranie poprzez odbiornik daleko od źródła i odczytanej informacji „niesionej” przez falę.

W systemie RFID przekazywaną informacją są dane, które następnie odczytywane przez odbiornik i przekazywane do procesora w celu dalszej ich obróbki. Tag RFID składa się z anteny, chipu z pamięcią przechowującą dane oraz obudowy (z materiału w zależności od zastosowania). Tagi RFID możemy podzielić na pasywne oraz aktywne. Tagi aktywne mają własne zasilanie, podczas gdy pasywne korzystają z energii niesionej przez fale. Cena aktywnych tagów jest wyższa, jednak ich zaletą jest większy zasięg, mniejsza wrażliwość na zakłócenia i szybsza odpowiedź.

tagging

Pojemność pamięci tagów RFID mieści się w przedziale od kilkudziesięciu bitów do kilku tysięcy bitów. Nie istnieją żadne przeszkody, aby pamięć była dużo większej pojemności. W praktyce jednak, rzadko kiedy potrzeba stosowania o tak dużej pamięci.

Systemy RFID można podzielić ze względu na częstotliwość jakiej używają. Popularne zakresy to:
LF (Low-Frequency): 125-134.2 kHz i 140-148.5 kHz)
HF (High-Frequency): 13.56 MHz
UFH (Ultra-High-Frequency): 868-928 MHz

Układy pracujące w paśmie niskich częstotliwości mają mały zasięg i są tanie w użyciu. Zastosowanie znajdują w systemach bezpieczeństwa, przepływie towarów oraz identyfikacji zwierząt. RFID działające w paśmie HF zapewniają działanie w większym zasięgu co pozwala na użycie ich np. w automatycznym poborze opłat na drogach.

Omówienie zasady działania RFID

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
atek

???? Jakiś babol się wkradł. Niższa częstotliwość zapewnia większy zasięg przy tej samej mocy nadajnika a nie odwrotnie.