RFID – co to jest?

RFID – skrót od ang. Radio Frequency Identification jest to używanie malutkich elektronicznych nadajników (RFID Tag), ktore są umieszczane w produktach bądź w ciałach zwierząt czy ludzi w celu identyfikacji i śledzenia przy użyciu fal radiowych.

Znaczniki mogą być odczytywane z odległości kilku metrów. W zależności od rodzaju zastosowania tagi RFID różnią się rozmiarem i tworzywem, z którego są wykonane. Mogą być zadrukowane przez specjalne drukarki termotransferowe, posiadające wbudowany dekoder RFID. Dzięki dekoderowi podczas drukowania możliwe jest zapisywanie danych w pamięci identyfikatora. Dzięki temu dane zapisane w etykiecie RFID są jednocześnie czytelne jako tekst i jako kod paskowy.
Są one bardzo tanie, kosztują kilka centów za sztukę, a więc mogą być aplikowane w różnych produktach codziennego użytku bez znacznego zwiększenia ceny. Następnie takie otagowane produkty mogą być z łatwością śledzone w różnych celach.

Wiele przedsiębiorstw już stosuje znaczniki do tagowania swoich pracowników, którzy są monitorowani podczas pracy. Pracownicy w Wielkiej Brytanii już nie raz strajkowali przeciwko oznaczaniu ich. Czują się dehumanizowani z powodu śledzenia wszelkich ich ruchów. Niektórzy krytycy wyrażają obawy, ze już niedługo ludzie będą śledzeni i skanowani gdziekolwiek będą.Wkrótce może być tak, że jakikolwiek kupiony produkt może posiadać znacznik RFID, również dowody osobiste czy paszporty. Wtedy każdy z nas będzie mógł zostać zeskanowany w celu otrzymania informacji np. o telefonie, jakie buty na sobie mamy, jakie książki w plecaku, jakiego rodzaju karty kredytowe itd. Takie informacje mogą być używane w celach identyfikacyjnych, inwigilacyjnych lub w target marketingu.

Więcej na temat zasady działania w artykule: RFID – zasada działania

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o