Szkoła jak Big Brother

Niektóre szkoły w Wielkiej Brytanii mają zainstalowany system monitoringu w klasach, aby przeciwdziałać kłótniom pomiędzy nauczycielami i uczniami oraz aby wyeliminować kradzieże.

System inwigilacji posiadający co najmniej 68 kamer działa w szkole Stockwell Park High School w południowym Londynie. Obecnie budynek jest w trakcie remontu i jak zapowiada dyrektor szkoły Mike Rush liczba kamer po renowacji zostanie podwojona. Związki zawodowe opisują podjęte środki jako niestosowne i podobne do popularnego Big Brother’a.

Monitoring - szpiegostwo
Rush twierdzi, że ma poparcie wśród pracowników szkoły, jak i rodziców uczęszczających dzieci. „Dzieci są szczęśliwe tutaj, ponieważ wiedzą, że znajdują się w szkole, gdzie jest bezpiecznie”. „Znajdują się oni w miejscu gdzie nie będą okradzeni czy nękani przez innych. Rodzice są zadowoleni z tego”. „Nie mamy żadnych skarg od nauczycieli dotyczących bycia pod kamerami cały czas jak w Big Brotherze”.

Dostęp do nagrań z kamer jest ściśle kontrolowany i ci, którzy chcą ich użyć muszą złożyć pisemną prośbę do władz szkoły. Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców potwierdziło informacje o 4 szkołach w Salford, które zainstalowały podobny system w tym roku.

Główna sekretarz edukacji Dr Mary Bousted wypowiada się: „To wszystko brzmi jak znane reality show – Big Brother”. Chris Keates, główna sekretarz związku zawodowego nauczycieli komentuje te działania następująco: „Monitoring jest niestosowny i marnotrawi mnóstwo pieniędzy”. „Nie wspieramy użycia kamer w ten sposób i nie widzimy w tym znaczącej poprawy bezpieczeństwa czy jakości nauczania przez te systemy”.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o