Projekt inteligentnego monitoringu

Projekt Politechniki Gdańskiej: Multimedialny system wspomagający identyfikację i zwalczanie przestępczości oraz terroryzmu.

Celem projektu jest opracowanie nowych rozwiązań, które pozwolą na monitorowanie obiektów i obszarów w celu automatycznego wykrywania zagrożeń.

W toku realizacji projektu zostaną wykonane i przetestowane prototypowe autonomiczne urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie gromadzenia i analizowania danych multimedialnych (obraz wizyjny, dźwięk, sygnały z detektorów ruchu, identyfikatorów RFID, czujników biometrycznych i innych). W konsekwencji możliwe będzie inteligentne i ciągłe rejestrowanie oraz klasyfikowanie wydarzeń, zbieranie danych o ruchu pojazdów, nietypowym zachowaniu osób, identyfikowanie osób poszukiwanych i przesyłanie danych bezprzewodowo do funkcjonariuszy pracujących w terenie, centrów dyspozycyjnych lub centrów zarządzania kryzysowego.

Opracowywane oprogramowanie komputerowe będzie wspomagało automatyczne wykrywanie sytuacji potencjalnego zagrożenia, takich jak: szybkie gromadzenie się wielu osób w jednym miejscu, upadek osoby, pozostawienie bez opieki bagażu lub innego przedmiotu, wołanie o pomoc w wielu językach, nadużywanie klaksonu samochodowego, ustawiczne łamanie przepisów przez kierowcę tego samego pojazdu na całej monitorowanej przestrzeni aglomeracji miejskiej, nietypowy wzmożony ruch pojazdów w godzinach nocnych itp.

Dzięki wykorzystaniu mikrofonów możliwe będzie nie tylko rozpoznanie wołania o pomoc, hałasu tłuczonej szyby i innych sygnałów wskazujących na sytuację zagrożenia, ale także określanie, z którego miejsca dźwięk nadchodzi, a następnie automatyczne skierowanie w ten punkt kamery i przesłanie obrazu i dźwięku do centrali, z użyciem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia
Źródło: ppbw.pl

Tagi:

1 Komentarz

  1. Telefony komorkowe Gdansk on 20 maja 2011 at 02:18

    Witam.Chce pogratulowac przyzwoicie napisanego posta.Calkiem duzo mozna znalezc w sieci na ten temat ale tym artykulem autor wszystko dobrze tlumaczy.Czesc!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.