(Nie)skuteczność rozbierających skanerów

Kilka dni temu pisałem o nagich skanerach, coraz częściej instalowanych na lotniskach, mające służyć poprawie bezpieczeństwa. Jak się okazuje poprawa bezpieczeństwa może być znikoma…

Nowe rozbierające skanery miały pokazywać dosłownie wszystko. Począwszy od każdego ukrytego przedmiotu, na (niestety) szczegółach anatomicznych skończywszy. Okazuje się, że choć nie zagrozi nam współpasażer uzbrojony w nóż lub mikroport, to terroryści wnoszący na pokład części składowe bomb mogą czuć się bezpiecznie.

W zeszłym tygodniu ukazał się niemiecki program, w którym przetestowano jeden z budzących kontrowersje skanerów lotniskowych. Sprzęt doskonale poradził sobie z wykryciem telefonu komórkowego oraz noża. Wystarczy obejrzeć film i zobaczyć na własne oczy jak bardzo niedoskonałe potrafią być te urządzenia.

W pewnym momencie skanowany mężczyzna zaczyna wyjmować przedmioty, które nie zostały wykryte przez system skanujący. Między innymi wyciąga z kieszeni pojemnik z termitem. Jest to wystarczająca ilość, aby wykonać katastrofę samolotu (np. poprzez przepalenie poszycia samolotu i w efekcie dekompresji kabiny pasażerskiej).

Sytuacja jest kuriozalna. Godząc się na poważną ingerencję we własną prywatność, można by oczekiwać rozsądnego zabezpieczenia. Główną słabością nowych systemów jest skanowanie boczne. Niebezpieczne przedmioty zostałyby pewnie wykryte podczas dokładniejszego przeszukania, ale w takim razie sens tak dokładnych prześwietleń staje pod znakiem zapytania.

2
Dodaj komentarz

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian

Niby wszystko ok. Lecz mam jedno „ale”. Obraz jaki daje skaner w tym filmie jest znacznie mniej dokładny niż w Twoim pozostałych artykułach.

satzujinken

Każdy środek zabezpieczenia można obejść, nie ma zamka nie do złamania, nic nie zastąpi inteligencji strażnika, to tylko utrudnienia są, po obu stronach stoją myślący ludzie, tak więc dyskusja jest bezprzedmiotowa moim zdaniem.