Koronawirus i namierzanie ludzi

Pandemia koronawirusa może wywrócić świat do góry nogami. Zanim wirus dotarł do Europy i reszty świata, w Chinach podjęto nadwyczajne środki umożliwiające jeszcze większą inwigilację obywateli. Teraz dodatkowe środki wprowadza Izrael.

Tymczasowy rząd Izraela 16 marca 2020 wykonał bezprecedensowy krok , uchwalając dotychczasowe przepisy, aby ominąć obowiązujące prawo i wyposażyć krajową agencję wywiadowczą Shin Bet i policję Izraela w uprawnienia do spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19) poprzez technologię namierzania obywateli.

Inwigilacja obywateli
Źródło: dreamstime.com

Dwa odrębne przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych zostały wydane przez rząd: jeden dla Shin Bet i jeden dla policji, tworząc oddzielne mechanizmy.
Shin Bet został poinstruowany przez rząd, aby otrzymywał nazwiska zarażonych ludzi z izraelskiego Ministerstwa Zdrowia, a następnie wykorzystał swoje możliwości technologicznego śledzenia, aby sprawdzić 14 dni wstecz i wyśledzić osoby których zarażony był dostatecznie blisko.

Dane wszystkich osób, które znalazły się w pobliżu osoby zakażonej w ciągu ostatnich dwóch tygodni, są następnie przesyłane przez Shin Bet do Ministerstwa Zdrowia. Lista może zawierać dziesiątki, setki, a nawet tysiące ludzi.

Potężna technologia Shin Bet do monitorowania takich ruchów zwykle służy zwalczaniu terroryzmu, ale niektóre z nich przejdą teraz do nowej misji spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po otrzymaniu listy osób, które mogły zostać zarażone przez daną osobę, Ministerstwo Zdrowia może skontaktować się z tymi osobami i poinstruować je, aby przechodziły dwutygodniowy okres izolacji.

Ministerstwo może następnie przesłać nazwiska z listy do izraelskiej policji, która może również skorzystać z usług nadzoru technologicznego i współpracować z firmami telefonii komórkowej w celu monitorowania ich ruchu i upewnienia się, że przestrzegane są nakazy izolacji.

W poniedziałek dyrektor Shin Bet, Nadav Argaman, stwierdził, że jego organizacja „odpowiedziała na wniosek najwyższego szczebla w Ministerstwie Zdrowia, dla odpowiedzialności krajowej i zrozumienia, że ​​jesteśmy w stanie ocalić życie obywateli Izraela”.

Służba wywiadowcza prześle dane bezpośrednio dyrektorowi generalnemu Ministerstwa Zdrowia lub innemu szefowi zdrowia, który zobowiązał się do wykorzystania tych informacji wyłącznie w celu ratowania życia. Podkreślił, że Shin Bet nie będzie odgrywał żadnej roli w egzekwowaniu prawa.

Przywódca Partii Niebiesko-Białej Benny Gantz skrytykował sposób, w jaki rząd stworzył nowy mechanizm, stwierdzając: „Są to wyjątkowe czasy, które niestety wymagają wyjątkowych środków w celu ratowania życia. To powiedziawszy, nie możemy rezygnować z przejrzystości i nadzoru ”.

Dodał, że funkcjonalny parlament, nawet w stanie wyjątkowym, jest „znakiem rozpoznawczym demokracji”.

Źródło: https://www.jns.org/how-shin-bet-israel-police-will-use-tracking-technology-to-battle-new-enemy-covid-10/

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o