Room (pokój) 641A

Czym jest pokój 641A? Gdzie się znajduje?

Nikt nie wiedział dlaczego budynek należący do AT&T przy ulicy 611 Folsom Street w San Francisco jest bez okien. Surowy, „obity” stalą przyciąga zwrok każdego przechodnia. W końcu pojawiły pogłoski, że w budynku jest pokój dostępny tylko dla służb NSA (National Security Agency). Mark Klein, emerytowany technik AT&T ujawnił szczegóły dotyczące swojej pracy: „Moim zadaniem było podłączenie splittera bezpośrednio połączonego z tajnym pokojem”, „Splitter przekazywał całość ruchu internetowego poprzez łącza do tego pokoju – mówimy tutaj o transmisji danych, emaili, rozmowach VoIP itd.”

Pokój 641A ma wymiary około 7.3m x 15m i zawiera kilka szaf sprzętu komputerowego m.in. Narus STA 6400, urządzenie zaprojektowane do przechwytywania i analizowania komunikacji w sieci Internet z dużą szybkością. Mowa tutaj o światłowodach przesyłających dane z i do 16 innych providerów i punktów wymiany ruchu internetowego. Te 16 łącz posiadają różne przepustowości: 4x OC-3 (około 150 megabitów), 8x OC-12 (600 Mbit/s), 4x OC-48 (2400 Mbit/s). Całkowita przepustowść kształtuje się więc na poziomie około 15 Gbit/s, czyli w przybliżeniu 2 gigabajty na sekundę. Zakładając że średnie obciążenie wynosi 50% (zasada redundancji) otrzymujemy około 86 terabajtów danych dziennie! Aby przetwarzać taką ilość danych potrzebna jest odpowiednia moc obliczeniowa, ale również powierzchnia dyskowa. Według dokumentów Klein’a dbała o to macierz dysków Sun StorEdge T3, której maksymalna pojemność w 2003 roku (wtedy ujawniono dokumenty) wynosiła 168 TB. Dzisiaj bez problemu można osiągnąć pułap ponad 1 petabajta (1000 terabajtów) danych.

W styczniu 2006 roku fundacja EFF (Electronic Frontier Foundation) złożyła pozew sądowy przeciwko AT&T, oskarżając giganta telekomunikacyjnego o łamanie praw i ograniczenie prywatności ludzi poprzez współpracę z NSA sprowadzającą się do masowej, nielegalnej inwigilacji obywatelów Stanów Zjednoczonych.

Ruch kierowany przez takie pokoje nie jest ograniczony do klientów AT&T, bowiem nie jest to jedyna firma telekomunikacyjna zaangażowana w rządowe projekty podsłuchu swoich obywateli. EFF posiada również dowody na istnienie takich tajnych pokoi przez innych gigantów telekomunikacyjnych takich jak Verizon, MCI i innych. Również sam Klein otrzymał informacje od swoich współpracowników o istnieniu podobnych instalacji w Seatle, San Jose, Los Angeles i San Diego.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o